Vyšetrenie momentálne neposkytujem, prosím obráťte sa na www.irisdiagnostika.sk

Chelácia - vylúčenie ťažkých kovov z tela

Kofferdam
Kofferdam

Slovo chelácia je termín pre vylúčenie ťažkých kovov, ktoré sa do nášho organizmu nejakým spôsobom dostali. Medzi hlavné ťažké kovy, ktoré človeka pomaly likvidujú sú ortuť, hliník, olovo, vápnik, kadmium, arzén, bárium, nikel a urán. Napríklad taká amalgámová plomba do nášho organizmu vpúšťa každodenne niečo málo ortuti (hydrargyrum). Čím máme viac týchto amalgámových plomb, tým väčšie riziko vzniká na otravu ortuťou. Teplé nápoje, cigarety, cukor a hlavne kyselinotvorné výrobky, ktoré sa skontaktujú s plombami, vypustia o to väčšie množstvo ortuti (približne 500μg). Otrava ortuťou sa prejavuje rôznymi spôsobmi ako strata pamäti, tras, infarkt, depresie atď. Ak máte financie a máte sa aspoň trocha radi tak si odstráňte amalgámové plomby. Ale aj tu si treba dávať pozor. Väčšinou naši slovenský "chudobný" zubári vám odstránia plombu tak že vám do úst vložia maximálne odsávaciu trubičku v domienke, že to kúsky ortuti pri vŕtaní odsaje. No nie, neodsaje. Pri tom ako máte celý čas otvorené ústa, do vášho tela prenikajú veľké častice ortuti. Nechcem si ani predstaviť čo by sa stalo s človekom čo má oslabenú imunitu a ortuť mu spôsobí pád jeho zdravia. Vylúčiť tento ťažký kov už bude určite náročnejšie ako jeho prijímanie. Preto požiadajte svojho zubára aby použil pri vŕtaní Kofferdam, čo je vlastne také rúško na ústa, ktoré zabraňuje aby sa ortuť pri vŕtaní dostala do organizmu. Žiaľ, naši zubári amalgámovým plombám nevenujú žiadnu pozornosť a preto takýmito prostriedkami nedisponujú. Preto ich žiadajte aby si to zaobstarali. Pokiaľ vám nevyhovejú, je možné tento Kofferdam kúpiť aj na internete, ale žiaľ nie na Slovensku.

Ďalším nebezpečným kovom, ktorý často prijímame je hliník (aluminium), ten sa do tela môže dostať skrz hrnce (hlavne ešusi, tam si čundrovníci dávajú riadne do tela), antiperspiranty, panvice, fólie, kozmetiku, zubnú pastu, lieky a potraviny. Hliník sa hlavne vyskytuje v potravinárskej sóde bikarbóne (hydrogenuhličitan sodný) a prášku do pečiva. Na obaloch to nenájdete, takže ak si myslíte že ste kúpili dobrú sódu, budete sklamaný. Preto odporúčam používať sódu bikarbónu vo farma kvalite (aj tú si treba overiť u zdroja), alebo ešte lepšie vôbec nepiecť. Pekárenské výrobky sú vždy len na obtiaž zdraviu človeka. Antiperspiranty a deodoranty sú ďalším faktorom skrz ktorý prijímame hliník. Všeobecne neuznávam nič čo by malo potlačovať prejavy tela a to je v tomto prípade potenie. Je to choré aby človek zabraňoval vylučovaniu škodlivých látok skrz pot. Zatlačením antiperspirantom alebo deodorantom potu späť do kože, začne telo v sebe hromadiť škodliviny, ktoré určite nedajú na seba dlho čakať a prepuknú v nejakú vážnu chorobu. Toto snáď môže robiť iba človek, ktorý sa skutočne nezaujíma o svoje zdravie a hltá všetko čo mu tento "civilizovaný" svet naservíruje. Hlavnými príznakmi hliníku v tele je Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba a strata pamäte.

Všeobecne si treba dávať pozor na kozmetiku. Tam nájdeme týchto kovov skoro najviac a prijímajú sa denno denne. Ja osobne som odporca novodobej (neprírodnej) kozmetiky ako takej. Keď je človek krásny, nemusí sa líčiť. Krása ide vždy z vnútra a prejavuje sa navonok. Miesto capania si rôznych hlúpostí na tvár, hlavne teda u žien, je dobré si urobiť poriadny klystír a nepotlačovať symptómy, ktoré budú aj tak človeka sprevádzať celý život ak bude pristupovať k zdraviu tak ako doteraz.

PRÍPRAVKY NA CHELÁCIU ORGANIZMU

Dôležité: Pred tým ako sa pustíte do chelácie, vaše zuby nemôžu, alebo aspoň by nemali obsahovať amalgámové plomby inak by sa účinok chelátorov stratil. Pri odstraňovaní plomby by váš zubár mal používať Kofferdam, ktorý zabraňuje prípadnému dostaniu sa ortuti do organizmu.

DMSA (dimercapto succinic acid - Dimercaptobernsteinova kyselina)

Je to chemická zlúčenina, ktorá dokáže na seba viazať ortuť a následne ju vylúčiť. DMSA viaže ťažké kovy hlavne v mozgu, obličkách, črevách a v pečeni. Nemožno ho užívať, pokiaľ máte v ústach amalgámovú plombu. Môže sa však jednorázovo užiť po odstránení jednej amalgámovej plomby.

 • Ak sa objaví nevoľnosť, vracanie alebo vyrážka, treba znížiť dávkovanie alebo prestať užívať.
 • V dni ktoré sa berie DMSA neužívať žiadne minerálne doplnky, tie dodávať v dni keď sa DMSA neberie.

Dávkovanie: 1 kapsula / 100mg

 • Deti nad 10 kg a do 35 kg - jedna kapsula dvakrát denne, každý druhý deň.
 • Od 35 do 50 kg - jedna kapsula ráno a dve večer, každý druhý deň.
 • Nad 50 kg - dve kapsule ráno a dve večer, každý druhý deň.

Doba bratia DMSA je 3 týždne, potom týždeň pauza.

CILANTRO

Cilantro - koriandrová vňaťCilantro je výťažok zo zelenej vňate koriandrového koreňa, ktorá slúži na cheláciu organizmu, hlavne na ortuť. Cilantro je možné si urobiť aj doma z vňate koriandra. Žiaľ na Slovensku koriandrová vňať nie je moc populárna, tak si ju musíte vypestovať sami. Buď si z vňate koriandra urobíte pesto alebo si z nej môžete urobiť tinktúru v pomere 1 : 5 / Sušená bylina : 50 % - 60% alkohol.
Dá sa kúpiť aj hotový prípravok s názvom Cilantro.

 • Dávkovanie tinktúry / prípravku je 30 až 40 kvapiek do 100ml vody 2 až 3 krát denne
 • Pred použitím dobre pretrepať

EDTA (Calcium Disodium EDTA)

Používa sa na cheláciu od ťažkých kovov ako olovo, kadmium, telúr a iné. EDTA ortuť na seba nedokáže viazať.

EDTA je chelačné činidlo navrhnuté tak, aby viazalo a zneaktívnilo niektoré stopy kovov v tele (hlavne hliník). Tento produkt je určený ako doplnok intravenóznej chelatačnej terapie ložísk ťažkých kovov v obehu kardiovaskulárneho systému. Vzhľadom k tomu, že EDTA môže vyčerpávať hladiny dôležitých vitamínov a minerálov v organizme, je dobré ich v priebehu užívania EDTA dopĺňať. Jedná sa o bezpečnú látku, ktorá neohrozuje život. Neužívať, pokiaľ máte v zuboch amalgámovú plombu. Účinok by sa zničil. Je potrebné sa zbaviť amalgámových plomb.

Dávkovanie: 1 kapsula / 600mg

 • 1 (pri vysokom zamorení 2 kapsule) kapsulu zapiť dostatočným množstvom vody každý deň ráno na lačno, večer doplniť organizmus minerálmi a vitamínmi (vápnik, horčík, zinok...)

Treba si dávať pozor, lebo chelátovanie berie zo sebou aj vápnik z kostí. Preto je dobré dodávať k večeru organické minerály. Dlhodobá chelácia bez dodávania minerálov môže spôsobiť osteoporózu.

SPIRULINA (Morská riasa)

Spirulina je riasa, ktorá je tiež označovaná ako prírodný chelátor a môže byť pestovaná jak v sladkej vode tak aj v morskej. Vie vyvážať z tela ťažké kovy ako ortuť, hliník, kadmium, arzén, meď či urán. Keďže sa jedná o prírodný chelátor, nie je možné sa s ním predávkovať a môže sa užívať vo vysokých dávkach, doteraz sa nezaznamenali žiadne nežiadúce účinky. Ak si chcete zaobstarať spirulinu, doporučuje sa aby bola ťažená na Havaji, kde má tie najlepšie podmienky (čistá a nezamorená).

 • Odporúčaná denná dávka pri chelácií je 5g až 10g čistej spiruliny denne

Spirulina je aj výborný antioxidant, ktorý napomáha k zamedzeniu škodlivých procesov v našom organizme. O spiruline je napísaných mnoho článkov, stačí si vyhľadať. Podobne ako spirulina, má rovnaké chelačné vlastnosti aj morská riasa Chlorella.

KYSELINA JABLČNÁ

Chelátovať organizmus sa dá aj pomocou jabĺk, presnejšie kyselinou jablčnou. Človek čo trpí na problémy vyplývajúce zo zamorenia od ťažkých kovov by mal denne jesť čo najviac jabĺk. Čím kyslejšie jablká, tým lepší účinok. Nie nadarmo sa hovorí "jedno jablko denne nahradí doktora". Ešte iba doplním, že jablko v minulosti slúžilo ako zubná kefka dnes. Vďaka kyseline jablčnej sa nežiadúce baktérie v ústnej dutine a na zuboch zničia. Preto ak ste niekde mimo domova a nemáte po ruke kefku, môžete ju nahradiť konzumáciou jablka.

ĎALŠIE CHELAČNÉ PROSTRIEDKY

 • čaj z kôry stromu Lapacho - 1 PL čaju Lapacho varíme v 3 dl vody 10 minút a potom necháme cca 15 min odstáť. Pri väčšom zamorení môžeme piť čaj 3 krát denne
 • medvedí cesnak - môžete ho pripraviť buď ako tinktúru alebo ako pesto
 • jód (vylučuje z tela bróm a iné ťažké kovy)

Ako sa vyhnúť príjmu ťažkých kovov

 • odstránenie amalgámových plomb z ústnej dutiny
 • vyhodiť do smetí hliníkové hrnce, panvice a nádoby
 • prestať užívať lieky s obsahom hliníka, napr. tableta aspirínu obsahuje 10 až 20mg hliníka, Anacid, Gastrogel, Gastrín a Maalox až 50mg
 • prestať používať kozmetiku obsahúcu hliník a iné ťažké kovy (antiperspiranty, deodoranty atď.)
 • nepoužívať hliníkové fólie a misky pri pečení, nebaliť do nich žiadne potraviny
 • kontrolovať potraviny či neobsahujú ťažké kovy (viz. sóda bikarbóna, prášok do pečiva atď.)
 • nepiť nápoje s hliníkových plechoviek
 • nekonzumovať potraviny v hliníkových konzervách
 • vyhnúť sa opalovacím krémom (sami o sebe sú aj tak škodlivé, použiť radšej kokosový alebo olivový olej)
 • prezrieť si zloženie vašej zubnej pasty (hliník, fluór)
 • ak som v zamestnaní, kde je riziko vdýcnutia ťažkého kovu, začať sa chrániť alebo dať výpoveď z práce
 • začať rozmýšlať nad tým než niečo skonzumujem alebo napatlám na seba

Prevencia

 • preventívne chelátovať organizmus
 • dodávať telu jód a selén (neutralizuje účinky toxických látok)
 • konzumovať jablká
 • konzumovať veľa zeleniny a ovocia
 • piť čaj z Lapacho
 • dodávať telu vlákninu
 • sauna - vysoké teploty a extrémne potenie vylučujú z tela ťažké kovy

Zdielať článok:

Upozornenie:
Informácie, ktoré sú zverejnené na tejto stránke nie sú lekárskym odporúčaním. Poznatky a názory, ktoré tu prezentujem sú buď moje osobné alebo prevzaté od iných autorov. Ako autor tejto stránky neberiem na seba žiadnu zodpovednosť. Rozmýšľajte svojím zdravým a logickým rozumom a uvážte čo je pre Vás správne. Radšej sa pýtajte ako by ste mali urobiť nejakú hlúposť, zdravie máte predsa len jedno.
Ochrana osobných údajov

Stiahnuť a prezrieť: ochrana osobných údajov

Články - Očisty orgánov
Aký je váš názor?
Donútila vás hľadať alternatívne riešenia nedôvera k dnešnej medicíne?
22%
66%
12%
Spolu: 587 hlasov
Náhodné články
irisdiagnostika
Pálenie záhy (pyróza)

Pálenie záhy nie je o prekyslení žalúdka, ale práve naopak, o nedostatku žalúdočnej kyseliny.

irisdiagnostika
Očista kĺbov

Ako sa zbaviť usadenín (solí) v našom organizme, hlavne v kĺboch a väzivách, prírodnou cestou.

irisdiagnostika
Denná dávka vitamínov a minerálov

Tabulka novodobých denných dávok vitamínov a minerálov pre naše zdravie.