Dôležité : Túto procedúru je možné vykonať iba ak vykonávame správnu postupnosť očíst:
1. očista hrubého čreva
2. očista pečene
3. očista obličiek
4. očista lymfatického systému a krvi
Ak by sme napríklad začali hneď čistením pečene bez očisty hrubého čreva, nebude to mať žiaden efekt a symptómy sa vrátia, pretože príčiny neboli odstránené.
Problémy so žlčníkom a pečeňou sú jedny z najčastejších zdravotných problémov a niet sa ani čomu diviť pri tejto uponáhľanej dobe, keď sa človek stravuje hlavne rýchlo a nezdravo. Pečeň je jedna z najväčších žliaz, ktorá má hnedočervenú farbu, nachádza sa na pravom boku pod bránicou, váži 1,5kg a delí sa na dva laloky (pravý a ľavý). Pečeň je prepojená s tráviacou trubicou prostredníctvom vylučovacích kanálikov a mimo pečeňových žlčovodov. Pečeň riadi metabolizmus, vylučuje žlč (tráviace šťavy), tvorí a ukladá bielkoviny a riadi tvorbu väčšinu medziproduktov metabolizmu bielkovín. Okrem toho aj skladuje a využíva tuky a glukózu a reguluje glykemickú hladinu. Pečeň slúži aj ako chemická továreň v ktorej sa filtruje krv od toxických látok a detoxikuje organizmus . Žlčník, ktorý sa nachádza hneď pod pečeňou slúži ako úložisku nazbieranej žlči. Je napojený na dvanástnik, do ktorého sa vpúšťa žlč na trávenie potravy, štiepenie tukov. Žlčník je zároveň prepojený aj s kanálikom pankreasu pri ktorom keď sa vylúči žlč, aktivuje pankreatický enzým lipáza, podporujúci tak tráviacu činnosť pankreasu a neutralizuje kyselinu chlorovodíkovú - HCL. V žlčníku sa za deň nazbiera okolo 1L žlči.
Poruchy tvorby žlči vyvolávajú tráviace problémy a často sú to aj zápaly, bakteriálne infekcie, zlá činnosť zvierača žlčníku, ktorý sa nesťahuje a nezabraňuje tak odchodu žlče. Najrozšírenejším problémom žlčníka sú žlčníkové kamene , ktoré vznikajú nahromadením cholesterolu alebo ako následok zápalu. Pokiaľ má človek žlčníkové kamene, nemusí cítiť žiadne bolesti, ale ako náhle sa žlčovody upchajú takým kamienkom, vznikne žlčníkový záchvat . Preto aby k niečomu takému nedošlo a pečeň fungovala tak ako má, je tu očista pečene, ktorá tu bude teraz opísaná.
Kto si myslí, že by túto očistu pečene nezvládol, môže prejsť na dlhodobejšiu, podľa protokolu Dr. Berksona .
![]() |
![]() |
![]() |
Ide o to, že sa snažíme nazbierať v žlčníku a žlčovodoch čo najviac žlče. Pitím roztoku z horskej soli dosiahneme utlmenie žlčovodov a prehánku. Vypitím veľkého množstva oleja sa začne žlč doslova valiť zo žlčovodov a budú zo sebou brať aj nazbierané žlčníkové kamene. Teplo ktoré máme pod pravým bokom nám rozšíri žlčovody aby kamienky ktorejkoľvek veľkosti mohli prejsť bez problémov až do čriev z ktorých ich následne vypudíme poslednou dávkou roztoku z horskej soli.
Na očistu si zvoľte čas najlepšie z piatka na sobotu aby ste potom v sobotu alebo nedeľu mohli odpočívať.
POLOHA: Položte sa na pravý bok, pravú nohu v kolene skrčte a pritiahnite ju k pečeni. Priložte termo-fľašu, elektrickú dečku alebo len PET fľašu s teplou vodou pod pravé spodné rebro na pečeň (musíte cítiť na pravom boku teplo). Potom sa nehýbte 20 minút!!! Zostaňte v absolutnom kľude. Teraz to najdôležitejšie - skúste zaspať.
POZOR: Ak by nastali pri očiste náhodou komplikácie a dostali by ste žlčníkový záchvat alebo silnú bolesť, ihneď treba ísť do sprchy a sprchovať miesto, kde sa vytvorí bolesť horúcou vodou, takou akú dokážete vydržať aby sa žlčovody čo najviac roztiahli. Ešte som o takýchto komplikáciách nepočul, žlčovody sa vedia roztiahntu do takej šírky, že cez ne dokáže prejsť aj kameň veľkosti slivky.
Pri stolici z Vás budú vychádzať žlčové kamienky v rôznych farbách (hráškovo-šedo-zelená až hráškovo-zelená). Nejedná sa o zbytok jedla, iba žlč má túto farbu. Kamienky ostanú plávať na povrchu, lebo obsahujú cholesterol a bilirubín, kým zbytky stolice ostanú na dne záchoda. Veľkosť kamienkov je rôzna, od malých, cez veľkosti lieskového orechu až po veľkosť slivky. Niekedy žlčovody obsahujú kryštáliky cholesterolu, ktoré nevytvorili kamene a vypadajú ako dlhé vláknité smeti, ktoré plávajú na povrchu hladiny v záchode. Kamienky po prvých dvoch procedúrach nemusia vyjsť von . Je to ale na dobrej ceste, pretože sa už odtrhli od stien a pri ďalších očistách už pôjdu von. Mne osobne vyšli von až po druhej očiste. Pri prvej absolútne nič. Už som videl aj pár článkov, ktoré sa snažia dehonestovať túto očistu pečene a tvrdia, že je nebezpečná a samotné žlčníkové kamene je iba zhluk olivového oleja, ktorý bol pri očiste použitý. Nemá to však logiku, kedže pri prvej očiste, ktorú som si urobil zo mna nič nevyšlo, až pri tej druhej. Tak isto keď som si ju robil tretí a štvrtý krát, nič zo mna už nešlo. Takže nenechajte sa odradiť nejakými chytrákmi a uvažujte vlastným rozumom.
![]() |
![]() |
![]() |
Moja osobná zbierka žlčníkových kameňov po druhej očiste |
Pečeň posilňuje
|
Pečeň poškodzuje
|
Jedná sa o zmes troch bylín : Zemežlč menšia, koreň púpavy a semená Pestreca mariánskeho. Z každej byliny pól čajovej lyžičky do šálky a zaliať vriacou vodou a nechať lúhovať 15 minút, potom následne precediť a po dúškoch piť. Najlepšie každé ráno na lačno hneď po prebudení.
Zdielať článok:
Stiahnuť a prezrieť: ochrana osobných údajov
Ako si očistiť pečeň a žlčník od zlej žlče a žlčníkových kameňov prírodnou cestou.
Ste prekyslený a potrebuejte sa zbaviť škodlivých usadenín (solí)? Ak áno, tak sa do toho pustime.