Vyšetrenie momentálne neposkytujem, prosím obráťte sa na www.irisdiagnostika.sk

Sankhapraksalana (Šankaprakšalana)

Sankhapraksalana (Šankaprakšalana) alebo niekedy aj Várisara je pradávna jogová technika na očistu čriev od kalových kameňov, toxínov, škodlivín a odpadových látok, ktorá ak sa technicky správne dodrží je na prosto bezpečná. Táto technika spočíva v pití solenej vody, ktorá prechádza celým tráviacim traktom a čistí ho. Výborné na Sankhapraksalane je to, že očisťuje nie len hrubé ale aj tenké črevo a žalúdok. V tomto článku vám popíšem postup Sankhapraksalany ako ju popisuje "Andre Van Lysebeth - Cvičíme jogu" a niečo málo od Jardu Zajíčka. Do článku pridávam svoje osobné postrehy a vylepšenia k tejto procedúre aby bola čo najlepšie znesiteľná a užitočná, takže ju môže aplikovať prakticky každý.

Budeme potrebovať

 • čistú vodu
 • kuchynskú soľ
 • 1,2L nádobu (stačí aj obyčajná fľaša či hrniec).
 • harmanček (buď 4 čajové vrecúška alebo 5 ČL sypaného harmančeka)
 • klasickú bielu ryžu
 • maslo ( ak ste vegán, vegetarián môžete použiť kokosový tuk)

Vhodná doba

Najvýhodnejšia doba je ráno na lačno. Treba rátať s tým, že celá procedúra trvá okolo 2 hodín. Treba si vybrať deň v ktorý budete mať celý deň kľud. V deň Šankaprakšalany a ani druhý po nej necvičte žiadne asány a násilné cviky.

Kto Sankhapraksalanu nesmie prevádzkovať

 • ľudia so žalúdočnými vredmi (musí sa počkať až kým nebudú vyliečené)
 • ľudia čo trpia akútnym problémom tráviaceho traktu ako napr.: hnačka, zápal hrubého čreva, zápal slepého čreva, tuberkulóza čriev, rakovina

Príprava na Sankhapraksalanu

ŠankaprakšalanaPred tým než sa pustíme do samotnej techniky, si pripravíme harmančekový čaj a ryžu a vypijeme 1,5L čistej vody (aby sme hydratovali organizmus). Harmančekový čaj si pripravíme tak že do 1,5L vriacej vody vložíme 4 čajové vrecúška harmančeka alebo 5ČL sypaného harmančeka. Necháme lúhovať 15 minút. Popri tom si uvaríme bielu ryžu tak aby nám vystačila na celý deň. Ryžu uvarte tak aby bola mierne rozvarená, môžete ju veľmi málo osoliť. Ryža nemôže byť varená v mlieku. Natural celozrnná ryža je nevhodná pretože otuby z nej by dráždili črevá. Príprava bude trvať približne 30 až 45 minút čo je ideálny čas pre vstrebanie vody, ktorou sme hydratovali organizmus.

Podľa mojej skúsenosti radím aby si človek po rannej stolici urobil ešte pred Sankhapraksalanou klasický klystír pomocou irigátora. Zabráni sa tým možným komplikáciám ku ktorým pri sankhapraksalane niekedy dochádza. Alebo je tu aj iná možnosť a to tá, že deň pred sankhapraksalanou sa človek bude stravovať čisto surovou stravou a olivovým olejom (1PL olivového oleja 2 x za deň).

Tip: Vždy pred Sankhapraksalanou sa odvážte na digitálnej váhe aby ste si neskôr mohli porovnať, koľko slanej vody ešte máte v sebe, alebo ku koncu koľko sa do vás vstrebalo. Tento tip neuvádzam ako potrebnú vec pri sankhapraksalane ale iba ako zaujímavosť.

Postup Sankhapraksalany

 1. Prichystáme si nádobu o objeme min. 1,2L. Ja používam veľkú kuchynskú odmerku na vodu. Do nádoby vlejeme vlažnúmierne teplú vodu o objeme 1,2L. Do vody nasypeme 1 málo kopcovitú polievkovú lyžicu soli. Voda musí byť slaná inak by sme ju absorbovali a následne vylúčili močom a nie konečnínom. Ak by sa vám zdala voda až tak moc slaná, že ju nedokážete vypiť, môžete si koncetnráciu upraviť a do nádoby pridať ešte čistú vodu čím sa slanosť vody zmierny až kým pre vás nebude prijateľná.
 2. Z nádoby si odlejeme 2DC vody do pohára a následne vypijeme na ex. Stáva sa, že po vypití sa vyvolá nausea (pocit na vracanie). Osobne som to mával často a prišiel som na to, že ihneď po vypití si treba ihneď  vypláchnuť ústa obyčajnou vodou. Pocit na vracanie v tom momente zmizne. Čistá voda sa nesmie piť iba si s ňou vypláchnuť ústa.
 3. Po vypití 2DC slanej vody nasleduje rýchle cvičenie. Ja prevádzkujem iba prvé dva cviky, niektorý ľudia neprevádzkujú cviky vôbec. Takže vypite 2DC slanej vody, urobte cviky a potom si zase odlejte 2DC slanej vody a znova cviky. Toto urobíte 6 krát za sebou až kým sa vám neminie 1,2L nádoba slanej vody.
  Sankhapraksalana cvik čislo 1

  Prvý cvik

  Mierne sa rozkročte, chodidlá asi 30cm od seba, prsty rúk sú prepletené a dlane otočené smerom nahor. Narovnajte sa a normálne dýchajte. Ukloňte sa najprv doľava (nezastavujte v konečnej polohe) a hneď v zapätí zase doprava bez toho aby ste točili hrudníkom. Opakujte 4 krát. Takže dokopy to bude 8 úklonov, čo trvá asi celkovo 10 sekúnd.

  Tento pohyb otvára vrátnik medzi žalúdkom a dvanástnikom.

  Sankhapraksalana cvik čislo 2

  Druhý cvik

  Postoj je rovnaký ako u prvého cviku. Upažte a pokrčte ľavú ruku až sa ukazovák a palec dotknú pravej kľúčnej kosti. Potom otočte trup a pretiahnite pravú ruku čo najviac dozadu. Pozeráte sa na končeky prstov. Nezastavujte sa a ihneď sa vráťte do začiatočnej polohy a urobte ten istý pohyb na opačnú stranu. Cvik opakujeme 4 krát na každú stranu. Takže dokopy 8 pohybov, čo trvá taktiež asi 10 sekúnd.

  Tento cvik spôsobuje postup vody v tenkom čreve.

  Sankhapraksalana cvik čislo 3

  Tretí cvik

  Ide o variantu polohy kobry, kde sa zeme dotýkajú iba končeky prstov na nohách a dlane. Stehná ostávajú vo vzduchu nad podložkou. Chodidlá sú od seba vzdialené 30cm (dôležité). Keď ste zaujali túto polohu, otočte hlavu, ramená a trup tak aby ste videli opačnú pätu (pri otáčaní vpravo sa teda dívate na ľavú pätu). Nezastavujte sa, vráťte sa hneď do pôvodnej polohy a zopakujte na druhú stranu. Tento cvik opakujte na každú stranu 4 krát. Doba trvania cviku je asi 10 až 15 sekúnd.

  Cvik pomáha postupovať vode ďalej do tenkého čreva.

  Sankhapraksalana cvik čislo 4

  Štvrtý cvik

  Drepnite si, chodidlá sú vzdialené od seba asi 30cm, päty sú vytočené od seba, ruky sú položené na kolenách vzdialených od seba asi 50cm. Otočte trup vpravo a kľaknite si na ľavé koleno, pred pravé chodilo. Dlane striedavo stláčajú pravé stehno k ľavej strane a ľavé k pravej tak aby stehná stlačovali polovicu brucha a tým aj tračník Dívajte sa vzad aby ste zosilnili vzpriamenie trupu a stlačovali brucho. Cvik sa opakuje 4 krát do každej strany a trvá asi 15 sekúnd.

  Cvik vedie vodu skrz tračník až ku konečníku.

 4. Teraz by sa mala do 5 minút dostaviť stolica. K prvému vyprázdneniu by malo prísť okamžite. Po tuhých výkaloch - tvarovaných, bude nasledovať stolica mäkšia a potom tekutá (žltá). Keď k vyprázdneniu nedôjde ihneď alebo najneskôr do 5 minút, znova praktikujte cviky, tento krát bez pitia vody, potom sa vráťte na WC. Pokiaľ by sa ani po tomto výnimočne nedostavila stolica, je treba navodiť vyprázdnenie pomocou klystíru o obsahu 0,5L.
  Rada: Za každým keď idete na wc a použijete toaletný papier, vymyte si konečník vlažnou vodou, osušte ho a prípadne ho natrite olivovým (alebo iným) olejom aby ste predišli podráždeniu konečníka soľou.

  Osobná poznámka: Preto odporúčam si hneď z rána po rannej stolici urobiť si dôkladný klystír aby nevznikli podobné problémy. Stolica môže byť buď veľmi tuhá alebo vytvára plyny cez ktoré nedovolí slanej vode prejsť ďalej do čriev.
  Ak ucítite bolesť alebo nepríjemný pocit v oblasti brucha, značí to, že voda sa drží na danom mieste a nevie prejsť ďalej. Preto odporúčam dané miesto pomasírovať prstami. Mne to vždy pomôže, hneď po malom vymasírovaní niekedy ledva stíham na záchod.
 5. Po prvej stolici si znova pripravíme 1,2L vody s 1PL lyžicou vody. Soli už môže byť o niečo málinko menej. Takže zarovnanú lyžicu. Odlejeme si zase 2DC vody, na ex vypijeme a urobíme cvičenie. Hneď na to ideme na záchod a čakáme na stolicu ktorá by mala prísť okamžite. A takto to neustále opakujeme: Pitie slanej vody - Cvičenie - Záchod. Pokračujeme až do doby, keď  je naša stolica taká istá čistá ako voda ktorú pijeme. Takto čistá stolica väčšinou príde po 10 až 14 pohároch, čo je 2,0L až 2,8L slanej vody. Zriedka sa stáva, že treba pohárov viac.
 6. Ak už ste s čistotou svojej stolice spokojný, vypite v čo najkratšiu dobu harmančekový čaj (1L až 1,5L). Od toalety sa nevzďaľujte ešte aspoň tak hodinu dve. Harmanček by mal tiež vyjsť stolicou. Takže vaša posledná stolica by mala mať farbu jemne do žlta, čo je dôkazom,  že sa jedná o koniec procesu Sankhapraksalany.
 7. Veľmi dôležitý bod: Po sankhapraksalane je treba BEZPODMIENEČNE dodržovať nasledujúce pokyny: Jesť najskôr pól hodinu po cvičení a NAJNESKÔR jednu hodinu po skončení. Je výslovne zakázané nechať tráviacu trubicu prázdnu dlhšie ako hodinu.

  Prvé jedlo by malo obsahovať: Uvarenú bielu ryžu vo vode. Je možné ju trocha osoliť a doplniť o dobre uvarenú šošovicu a mrkvu. Nesmie sa v žiadnom prípade koreniť. Súčasne s ryžou treba zjesť 40g masla (alebo kokosového tuku). Maslo môžete buď roztopiť na ryžu alebo ho zjesť po lyžičkách. To maslo si roztopíte na jednu misku ryže, ktorú sa chystáte práve zjesť, nie na celú ryžu čo ste si pripravili. Samozrejme môžete použiť aj prepustené indcké maslo Ghi, čo bude ešte lepšie. V nasledujúcich 24 hodinách od ukončenia sankhapraksalany je zakázané konzumovať mlieko, kyslé pokrmy a nápoje, ovocie a surovú zeleninu. Po 24 hodinách sa môžete vrátiť ku svojmu normálnemu stravovaciemu režimu, vyvarujte sa však nadmernému množstvu mäsa.

  Nápoje: Po sankhapraksalane budete pociťovať veľký smäd. Pred prvým jedlom nepite žiadnu tekutinu, ani čistú vodu, inak by ste neprerušili sifónový efekt a chodili by ste stále na záchod. Pol hodinu po jedle sa môžete napiť čistej vody alebo ľahkého odvaru lipového kvetu alebo mäty. Alkohol je samozrejme po dobu 24 hodín výslovne zakázaný.

  Nikoho neprekvapí, že stolica po šankaprakšalane sa objaví až po 24 alebo 36 hodinách. Prvá stolica bude zlatožltá a bez zápachu ako u dieťaťa.
 8. Po šankaprakšalane je treba si odpočinúť a vyhnúť sa podchladeniu, preto sa držte radšej v teple.
 9. Bolo by dobré aby ste si po sankhapraksalane vzali dobré probiotiká na vytvorenie novej zdravej mikroflóry. Črevná mikroflóra sa postupne vytvorí aj sama, ale pre jej lepší štart je dobré užiť účinné probiotiká. Probiotika vo forme kapsúl užiť 5 minút po jedle.

Ako často praktikovať sankhapraksalanu

Toto cvičenie by sa malo aplikovať najmenej 2 krát do roka. Priemerná frekvencia je štyri krát do roka, pri zmene ročných období. Tí, ktorý chcú byť dôkladný, môžu sankhapraksalanu robiť 1 krát do mesiaca. Záleží od chuti a odvahe jednotlivca.

Keď sankhapraksalana neúčinkuje

Ak sa stolica nejakým spôsobom nechce dostaviť a máte plný žalúdok, môžete urobiť dve veci:

 • vyprázdniť žalúdok tým, že podráždite koreň jazyka troma prstami pravej ruky a vyvoláme reflex zvracania
 • nerobiť nič - voda sa sama vstrebe a vyjde vo forme moči

Blahodárne účinky sankhapraksalany

Prvoradý účinok sa týka vylučovania. Dôjde k úplnému odstráneniu usadenín, ktoré pokrývajú sliznicu hrubého čreva. Je ohromujúce do akej miery vie byť črevo zanesené. Účinky sa neprejavujú zo dňa na deň, jej bezprostredné výsledky nie sú závratné, ale čoskoro sa prejavia sviežosťou dychu, lepším spánkom, vymiznutím vyrážok na tvári a pleti. Toto cvičenie nie je iba vylučovacie ale tak tiež tonizujúce. Stimuluje pečeň (to sa prejaví na farbe prvej stolice) a ostatné orgány patriace tráviacemu systému. Toto cvičenie je veľmi užitočné pri hlístach, tým že sa celý obsah čriev vyprázdni a s ním aj červy a vajíčka.

Zdielať článok:

Upozornenie:
Informácie, ktoré sú zverejnené na tejto stránke nie sú lekárskym odporúčaním. Poznatky a názory, ktoré tu prezentujem sú buď moje osobné alebo prevzaté od iných autorov. Ako autor tejto stránky neberiem na seba žiadnu zodpovednosť. Rozmýšľajte svojím zdravým a logickým rozumom a uvážte čo je pre Vás správne. Radšej sa pýtajte ako by ste mali urobiť nejakú hlúposť, zdravie máte predsa len jedno.
Ochrana osobných údajov

Stiahnuť a prezrieť: ochrana osobných údajov

Články - Očisty orgánov
Aký je váš názor?
Donútila vás hľadať alternatívne riešenia nedôvera k dnešnej medicíne?
22%
66%
12%
Spolu: 587 hlasov
Náhodné články
irisdiagnostika
Zlé trávenie

Ako obnoviť zlé trávenie a predísť mnohým zdravotným problémom s ním spojených.

irisdiagnostika
Zápcha - tvrdá stolica

Zápcha je problémom civilizovanej spoločnosti, ktorá môže vyústiť do omnoho väčších problémov ako si len myslíme.

irisdiagnostika
Očista nosných dutín - Džala néti

Nosná sprcha džala néti je dávna jogínska technika, ktorá očisťuje ducha aj telo.