Vyšetrenie momentálne neposkytujem, prosím obráťte sa na www.irisdiagnostika.sk

Ako správne nakupovať výživové doplnky

V prvom rade by som chcel vysvetliť, že nie je vitamín ako vitamín a minerál ako minerál. Každý vitamín a minerál môže mať svoju podobu na ktorú si treba dávať veľký pozor. Hovorím tu o vstrebateľnosti, účinnej látky a dávky daného výživového doplnku. Tieto tri faktory sú veľmi dôležité a na nich závisí aj výsledok toho čo chcete vo svojom zdraví dosiahnuť. Často sa stáva, že človek užívajúci určitý vitamín dôjde k záveru, že mu absolútne nezabral, nemalo to zmysel a druhý krát ho už nepoužije. Vysvetlím to na jednoduchom príklade.

Človek, ktorý má napríklad slabé a lámavé nechty si príde kúpiť do lekárne zinok. Kúpi si balenie zinku, ktoré obsahuje 50 x 5mg kapsule za 8Eur. Stará odporučená denná dávka zinku je 15mg denne, takže ho užije 3 x denne. Takto ho užíva až do minutia a nič sa nestalo. Nechty sú stále slabé a lámavé. Čo sa teda stalo, že zinok nezabral? Tak za prvé je to vstrebateľnosť. Zinok, ktorý nie je viazaný žiadnou aminokyselinou je veľmi ťažko vstrebateľný, okolo 10 - 15%, čo je 0.75mg z 5mg. Čiže 3 x 0.75mg = 2.15mg. Z pôvodných 15mg zinku dostanete iba 2.15mg. Ďalším ovplyvňujúcim faktorom je koľko toho skutočne dokáže vstrebať náš organizmus. Takže z tých 2.15mg vstrebeme iba nejakú časť. A jeden tiež z veľmi dôležitých faktorov je dávkovanie. V tomto prípade to bolo 15mg čo je zle, keďže podľa nových výskumov, zinok, človek potrebuje 30mg denne.

Ako kúpiť správne vitamíny a minerály?

Faktory ktoré treba zohľadňovať

  1. Správna väzba (týka sa to iba minerálov): Treba sa zamerať na minerály, ktoré sú viazané na aminokyseliny. Takéto väzby sa nazývajú cheláty, glukonáty, citráty, laktáty, maleáty, askorbáty atď. Ich vstrebateľnosť sa pohybuje od 60% do 40%. Takže z tých 15mg zinku v chelátovej väzbe by sme vedeli do seba dostať okolo 9mg. Preto vždy hľadajte minerály, ktoré sú viazané na jednu z hore uvedených aminokyselín. Inak skutočne kupujete iba predražený kúsok kameňa, ktorý vám vie často skôr uškodiť ako pomôcť.
  2. Účinná dávka: Tu si treba dávať pozor, dávky sú veľmi dôležité a netreba ich podceňovať. Treba sa riadiť novými výskumami denných dávok a podľa rád, ktoré vám poskytne buď váš lekár (ktorý sa skutočne vyzná) alebo človek, ktorý pozná váš zdravotný stav.
  3. Účinná látka: Každý výživový doplnok má svoju účinnú látku na ktorej je postavený. Často krát sa stáva, že je tej látky malé množstvo alebo sa nachádza v podobe, ktorá má malý účinok a nedostaví sa potrebný výsledok. Preto je taktiež dobré sa porozprávať s človekom, ktorý pozná váš zdravotný stav a vidí do toho hlbšie.
  4. Cena: Začnem od seba. Obehal som skutočne plno lekární, kde som si prezeral produkty minerálov a vitamínov a môžem vám povedať iba jedinú vec. Ak je vám zdravie skutočne milé a chcete pre neho niečo urobiť, zďaleka obíďte tieto farmaceutické potraviny. Snáď ani jeden produkt, nie snáď, ale určite neobsahuje minerál vo väzbe s aminokyselinou. Ani jeden jediný. Pýtal som sa predavačiek, väčšinou mladých báb čo práve vyštudovali, či ich nemajú v nejakých vstrebateľných väzbách. Pozerali sa na mňa ako by som priletel z vesmíru. Obyčajné predavačky ako z tesca, naprogramované odporúčať produkty, ktoré si zaplatili farmaceutické firmy. Neplatí to len o týchto babách ale aj o starších lekárnikoch. Ani u nich som nijak nepochodil (nechcem hádzať všetkých do jedného vreca, sú aj kvalitný). Cena výrobkov  k pomeru kvalita je neuveriteľná. Veľa peňazí za absolútne nič. Takže ak si niekto myslí, že keď si kúpi v slovenskej lekárni nejaký minerál alebo vitamín, a bude z toho zdravší, tak je na veľkom omyle. Napríklad v obchodoch zo zdravou výživou sa dajú nájsť aj produkty, ktoré sú skutočné viazané na aminokyseliny. Len tam je zas problém, že sú často krát dosť predražené.

Nenechajte sa oberať o zdravie a peniaze, majte na rozume, že minerály a vitamíny sú jeden veľký biznis farmaceutických firiem, ktorým nikdy skutočne nejde o vaše zdravie ale o profit. Ak sa chcete vyhnúť všetkým týmto problémom, začnite si to objednávať sami výhodne, napríklad od americkej spoločnosti www.iherb.com.

Ako nakupovať z www.iherb.com?

Ako správne nakupovať výživové doplnkyTáto americká spoločnosť, ktorá sa zaoberá predajom výživových doplnkov, predáva svoje produkty za skutočne priaznivú cenu a nízku dopravu. Je to naozaj veľmi jednoduché, stačí ak vlastníte kreditnú kartu s ktorou môžete vykonávať platby do zahraničia. Na stránke www.iherb.com sa zaregistrujete. Ak použijete tento kupón: VNR422 dostanete jednorazový bonus pri prvom nákupe 5 dolárov. Ak si pri prvom nákupe objednáte nad 40 dolárov, bonus sa zdvojnásobí na 10 dolárov. Doprava (nepoistená) sa často pohybuje okolo 4 dolárov, čo je úžasné (čim viac krát si objednáte, tým viac sa znižuej poštovné). Ešte menej ako slovenská pošta. Dodacia lehota je okolo 14 dní. Vo svojom profile si môžete potom pozrieť približný čas doručenia. Treba mať na pamäti, že ak nechcete z balíku platiť daň, nemôžete prekročiť limit 22Eur (čo je okolo 30 dolárov) spolu aj s poštovným. Sám som si už viac krát objednával aj za 26 - 28 Eur a vždy mi to zatiaľ prešlo.  Ešte sa mi nikdy nestalo, že by balík neprišiel. Preto odporúčam pri prvom nákupe si toho objednať čo najviac, aby ste zľavu využili čo najlepšie. Iherb.com skutočne zohľadňuje všetko, kvalitu, dopravu, cenu.

Zdielať článok:

Upozornenie:
Informácie, ktoré sú zverejnené na tejto stránke nie sú lekárskym odporúčaním. Poznatky a názory, ktoré tu prezentujem sú buď moje osobné alebo prevzaté od iných autorov. Ako autor tejto stránky neberiem na seba žiadnu zodpovednosť. Rozmýšľajte svojím zdravým a logickým rozumom a uvážte čo je pre Vás správne. Radšej sa pýtajte ako by ste mali urobiť nejakú hlúposť, zdravie máte predsa len jedno.
Ochrana osobných údajov

Stiahnuť a prezrieť: ochrana osobných údajov

Články - Vitamíny a minerály
Aký je váš názor?
Donútila vás hľadať alternatívne riešenia nedôvera k dnešnej medicíne?
22%
65%
13%
Spolu: 583 hlasov
Náhodné články
irisdiagnostika
Osteoporóza (rednutie kostí)

Ako sa zbaviť osteoporózi, ktorá sa čoraz viac a viac objavuje nie le u starých ľudí.

irisdiagnostika
Denná dávka vitamínov a minerálov

Tabulka novodobých denných dávok vitamínov a minerálov pre naše zdravie.

irisdiagnostika
Zápal močových ciest a mechúra

Ako odstrániť zápal z močových ciest a mechúra, ktorý trápi stále viac a viac ľudí.