Vyšetrenie momentálne neposkytujem, prosím obráťte sa na www.irisdiagnostika.sk

Problémy štítnej žľazy

Štítna žľaza - umiestnenie Štítna žľaza sa radí do žliaz s vnútorným vylučovaním, ktorá sa nachádza v krku. Je je to jedna z najdôležitejších  žliaz v ľudskom tele, ktorá prostredníctvom hormónov, ktoré vylučuje, riadi všetky metabolické procesy organizmu. Štítna žľaza je tvorená epitelovými bunkami usporiadanými tak, že vytvárajú skupinu dutín nazývajúcich sa vačky, ktoré sa plnia koloidom. Je to jodidovaná bielkovina, z ktorej vznikajú hydrolýzou tri hormóny, ktoré štítna žľaza vylučuje.

 

Tri hormóny vylučované štítnou žľazou:

 • Tyroxín (T4): Je to hormón, ktorý viaže v tele jód a podieľa sa na energetickej výmene, termoregulácie, rastu, činnosti nervov a pohlavných žliaz, atď. Pri jeho nedostatočnej tvorbe môže dôjsť ku zväčšeniu štítnej žľazy, postihnutiu duševných činností, malý vzrast, postihnutie sexuálnych funkcií, kreténizmus. Naopak, nadbytok tohto hormónu sa môže prejaviť ako chudnutie, nadmerný príjem potravy, vypúlenie očí, opäť zväčšenie štítnej žľazy a iné.
 • Trijodtyronín (T3): Oproti tyroxínu má tento hormón o jeden atóm jódu menej a prispieva k regulácií bazálneho metabolizmu (základné životné funkcie) a ovplyvňuje procesy ako udržovanie stálej teploty, rastu, srdečného tepu, urýchľovania odbúravania tukov a cukrov.
 • Kalcitonín (Hypokalkemický hormón): Tento hormón znižuje hladinu vápniku v krvi a je vylučovaný prištítnymi telieskami. Sťažuje absorpciu vápnika v črevách , bráni jeho spätnému vstrebávaniu v kostiach a uľahčuje jeho vylučovanie obličkami. Tento hormón je opakom hormónu paratyroid, ktorý naopak zvyšuje hladinu vápnika v krvi a inde, tiež vylučovaný prištítnymi telieskami.

Po prečítaní tohto základu musí byť jasné, že jednou z hlavných príčin všetkých zdravotných problémov týkajúcich sa štítnej žľazy je buď deficit jódu alebo jeho prebytok (prebytok je ale veľmi nepravdepodobný). Pravdepodobnosť nedostatku jódu u Stredoeurópanov je veľmi veľká, keď že sa nachádzame ďaleko od mora a oceánov, ktoré poskytujú najväčší príjem jódu. Taký Japonci, ktorý sa stravujú po väčšine morskými rybami , živočíchmiriasami , majú omnoho väčší podiel jódu v strave, ktorý je až 85 krát vyšší. Preto v Japonsku problémy štítnej žľazy nie je až tak moc častá záležitosť. Ich priemerná denná dávka je okolo 13.5mg, zatiaľ čo u nás okolo 0.16mg denne. Je to naozaj skutočný nepomer a z toho aj vyplývajú zdravotné problémy. Pokiaľ štítna žľaza má deficit jódu, nevie správne regulovať hormóny, ktoré sú potrebné pre správny chod organizmu. Stačí aby len jeden jediný hormón nefungoval správne a obmedzí ďalšiu sériu hormónov.

Struma - problém so štítnou žľazou Vypúlené oči - problém štítnej žľazy Štítna žľaza v skutočnosti

Treba si dávať pozor na krvné testy, pretože tie často ukazujú normálnu činnosť štítnej žľazy a pri tom človek jasne trpý na jej zníženú fukciu.

Problémy spojené so štítnou žľazou

 • Obezita (pomalé odbúravanie tukov a cukrov)
 • Chudnutie / Nevedieť pribrať (rýchle odbúravanie tukov a cukrov)
 • Nadmerný príjem potravy
 • Struma (zväčšenie štítnej žľazy)
 • Hormonálne problémy
 • Osteoporóza
 • Vypúlené oči
 • Vypadávanie vlasov
 • Studené končatiny
 • Slabé alebo nadmerné sexuálne chute
 • Nezvládanie stresu (párový orgán štítnej žľazy sú nadobličky, ktoré sú regulované jej hormónmi)
 • iné ...

Odporúčanie

 • Dodávať jód buď v podobe stravy, tabliet alebo jódovej tinktúry ako napr. lugolov roztok. 2% lugolov roztok použiť transdermálne (cez pokožku)  raz do týždňa tak, že ženy si nakvapkajú 10 kvapiek tohto roztoku na podbruško, rozotrú a nechajú vstrebať. Muži najlepšie 5 kvapiek pod jednu pazuchu a 5 kvapiek pod druhú. Tak isto, rozotrieť a nechať vstrebať. Najlepšie večer pred spaním. Spolu s jódom treba brať aj selén na podporu a reguláciu jódu, najlepšie 400mcg. Ak sa rozhodnete brať jódove tablety, tak v dennej dávke 2 až 4 mg.

  Jód  je možne dodávať aj pomocou stravy, najlepšie pomocou morskej riasy kelp (1 až 2 gramy denne). Potraviny ktoré obsahujú jód: losos, morská soľ, jodidovaná soľ, dary mora, morské riasy, čučoriedky, černice, čerešne, maliny, višne, kaleráb, zeleninová paprika, zemiaky . Treba si ale dávať pozor na morské ryby a dary mora, pretože môžu obsahovať ťažké kovy tým, že ako ľudstvo sme zlyhali a zamorili sme moria a oceány odpadovými látkami.
 • Soliť jodidovanou soľou (morská soľ)
 • Vyhýbať sa stresu
 • Vyhýbať sa chlóru, fluóru, brómu, ktoré sa často nachádzajú v bazéne, zubných pastách, pitnej vode. Tieto prvky vytláčajú jód von z tela, preto aj obyčajné sprchovanie v domácej vode, alebo kúpanie sa v bazéne znižuje jód v organizme.
 • Okrem jódu a selénu, dodávať aj zinok 30 - 50mg denne

Výber produktov na problémy so štítnou žľazou

Objednať z iherb.com:
Now Foods, Kelp Caps, Green Superfood, 250 Vcaps (3 x 2 kapsule s jedlom)
Healthy Origins, Seleno Excell, 200 mcg, 180 Capsules (2 x 1 tableta s jedlom)
Now Foods, L-OptiZinc, 30 mg, 100 Capsules (2 x 1 kapsula s jedlom)

Ak pri objednávke zadáte kupón VNR422 dostanete jednorázovú zľavu 5 dolárov.
Viac o výhodách a lacnej doprave nájdete v článku Ako správne nakupovať výživové doplnky .

Test na jód

Jedna z možností ako si zistiť deficit jódu, je pomocu 2% lugolovho roztoku a to tak, že si kvapnete 1 kvapku na zápästie a rozmažete ju do velkosti väčšej mince. Teraz si odsledujete čas za ktorý škvrna zmizne. Ak vám zmizne do 2 hodín, máte veľký deficit. Ak zmizne okolo 4 hodín tak máte stále deficit. Človek čo má dostatok jódu, tak mu škvrna vydrží na zápästí 12 a viac hodín. Stáva sa, že ľudom zmizne škrvna aj do 5 minút. Ak máte deficit, je na čase doplniť telo jódom. Ide o to, že čím sa škvrna skôr vstrebe, tým viac telo jód potrebuje. Samozrejme, že test nie je najpresnejší, ale ako približný ukazovateľ stavu jódu v organizme postačuje.

Zdielať článok:

Upozornenie:
Informácie, ktoré sú zverejnené na tejto stránke nie sú lekárskym odporúčaním. Poznatky a názory, ktoré tu prezentujem sú buď moje osobné alebo prevzaté od iných autorov. Ako autor tejto stránky neberiem na seba žiadnu zodpovednosť. Rozmýšľajte svojím zdravým a logickým rozumom a uvážte čo je pre Vás správne. Radšej sa pýtajte ako by ste mali urobiť nejakú hlúposť, zdravie máte predsa len jedno.
Ochrana osobných údajov

Stiahnuť a prezrieť: ochrana osobných údajov

Články - Zdravotné problémy
Aký je váš názor?
Donútila vás hľadať alternatívne riešenia nedôvera k dnešnej medicíne?
22%
66%
12%
Spolu: 587 hlasov
Náhodné články
irisdiagnostika
Očista hrubého čreva - Klystír

Prvá obranná línia proti chorobám je v našich črevách, ktoré musíme udžiavať čisté pomocou klystíru.

irisdiagnostika
Chrápanie

Ako správne pochopiť príčinu vzniku chrápania a jeho možné odstránenie pomocou zdravej životosprávy.

irisdiagnostika
Zlé trávenie

Ako obnoviť zlé trávenie a predísť mnohým zdravotným problémom s ním spojených.