Vyšetrenie momentálne neposkytujem, prosím obráťte sa na www.irisdiagnostika.sk

Zápcha - tvrdá stolica

Zápcha - tvrdá stolica Ako som už spomínal v jednom mojom článku: „ V črevách sídli smrť “. Tento termín perfektne sedí na problém zápchy. Črevo je po žalúdku hneď druhým obranným mechanizmom proti chorobám. Ak črevá nie sú v poriadku, potom už nie je v našom tele poriadku nič. Strava ktorá prechádza tráviacim traktom sa postupne rozkladá. Popri tom z nej pomocou črevných stien vstrebávame živiny a vodu. Takto sa vytvára stolica, ktorá je posúvaná peristaltickými pohybmi ďalej do čriev až ku konečníku. Ale pokiaľ naša strava je málo tuková (mastná),  dehydratovaná stolica sa začne v črevách pohybovať pomalšiestvrdne . A práve takto vznikajú zápchy ktoré zapríčiňujú kalové kamene , ktoré ostávajú zo suchej stolice na stenách čriev. Potom príde blúdny kruh keď práve tieto kalové kamene zabraňujú ďalšej stolice tým že ju brzdia. Preto vždy odporúčam po tvrdej stolici, alebo vôbec po zlom trávení klystír . Ďalšími vinníkmy sú dehydrované črevá kvôli nedostatku tekutín , málo vláknitá strava a málo probiotických baktérií .  Ak má človek tmavú stolicu, tak je to príznakom, že sa zo žlčníka vylúčilo veľa žlče a stolica bola dehydratovaná. Za normálnych okolností by mala stolica byť slabo hnedej farby podobná celozrnnému pečivu.

Optimálne by sa malo chodiť na veľkú 23 krát denne. Naša strava by mala byť spracovaná približne od 8 do 24 hodín od jej konzumácie, čím dlhšie ostane v črevách, tým nám viac bude škodiť. Ono sa ani netreba diviť, že niektorý ľudia mávajú často zápchy, hlavne ženy, tie nechodia na veľkú aj niekoľko dní a myslia si že je to v poriadku, keď do nášho tela hádžeme umelú a väčšinou tepelne upravenú stravu . Naše črevá tomu nie sú prispôsobené a už vôbec nie mäsitej strave, ktorá sa trávi najdlhšie, kľudne až 48 hodín. Kvôli zápcham a vôbec problémom s vylučovaním sa prejavuje plno ďalších zdravotných problémov ako napríklad dýchacie, kožné problémy, crohnova choroba, rakovina a podobne.

Irisdiagnostika - zóna čriev Ako prvotných vinníkov označujem čerstvé pečivo či už z bielej alebo celozrnnej múky, mlieko a mliečne výrobky a vôbec „civilizovanú stravu“ ako alkohol, káva, cukor a chemické lieky. Múka sa v minulosti používala ako lepidlo a mi ju v dnešnej dobre veselo používame ako stravu. Nikdy sa vám nestalo keď ste jedli nejaké pečivo, že vám ostalo nalepené na zuboch? Čo si myslíte ako takáto hmota môže pôsobiť na črevá? No uhádli ste, pozitívne určite nie. Ale aby som vám úplne nezobral ilúziu o jedení chleba, tak si z toho chleba urobte aspoň hrianku, opečte si ho. Vysoko znížite množstvo lepku a takýto chlieb bude pre črevá omnoho lepšie stravitelnejším. Na zmäkčenie stolice je výborná pohánka a celozrnná ryža natural. V irisdiagnostike je pre črevá samostatná zóna, čo už len dokazuje, že črevá sú pre náš organizmus veľmi dôležité. Práve v irisdiagnostike vieme krásne vidieť presne v ktorých sektoroch čreva s problém nachádza a na základe toho vieme človeku pomôcť. Aby ste sa vyvarovali zápche začnite konzumovať vláknitú stravu, piť veľa vody, pohybovať sa, dopĺňať črevo probiotickými kultúrami a urobiť si už konečne ten viac krát spomínaný klystír!

Klystír

Aby naše črevo bolo fit a v poriadku, musí byť kvalitne prečistené. Na to aby sa tak aj stalo, odporúčam spraviť si kvalitný klystír. Kto si ho ešte nikdy nerobil tak odporúčam článok na postup očisty hrubého čreva .

Psyllium (skorocel indický)

Psyllium je to dobre rozpustná vláknina  vo vode, ktorá má výbornú čistiacu a uzdravovaciu schopnosť čreva. Okrem čistenia vie na seba absorbovať aj toxické látky, ktoré vynáša z čriev von. Popri užívaní Psyllia je nutné dbať na vysoký prísun vody inak bude mať psyllium opačný efekt - spomalenú peristaltiku a vysušenie čriev, pretože na seba vie nabrať až 14 krát väčší objem. Používa sa nie len pri probléme zápchy ale aj hnačky.

Užívanie: denne 1 PL do 300ml vlažnej vody, zamiešať a vypiť

Olivový olej

Naše črevá potrebujú viac tukov aby sa naše črevo premastilo, stalo sa kĺzavejším, preto ak mávate problémy zo zápchou skúste užívať 2 x za deň PL kvalitného olivového alebo lanového oleja (panenský za stude lisovaný mechanickým spôsobom). Účinok je veľmi rýchli.

Ak už máte aktuálne zápchu

 • klystír (balónikový klystír - zvlhčíte tým stolicu a stane sa omnoho klzkejšou)
 • 1PL epsomskej soli na 300ml vody (preháňadlo), ak nepríde prehánka, tak kľudne užiť ďaľšiu dávku až kým nepríde prehánka

Odporúčanie

 • očista hrubého čreva
 • pitný režim
 • konzumácia tukov (maslo, rastilnné oleje)
 • konzumácia stravy z vysokým obsahom vlákniny
 • kefír z tibetskej huby (probiotiká)
 • jelení cvik
 • zvýšiť množstvo vlákniny (surové ovocie a zelenina)
 • pohyb (prechádzky, športovanie,...)
 • orechy (2PL pomletých ľanových semienok)

Obmedziť

 • pečivo (či z bielej alebo celozrnnej múky)
 • obilniny
 • mlieko a mliečne výrobky
 • chemické lieky (hlavne antibiotika - ničia črevnú mikroflóru)

Výber produktov na zápchu

Objednať z iherb.com:
Healthy Origins, Probiotic, 30 Billion CFUs, 60 Vcaps (kvalitné probiotiká na črevnú mikroflóru)
Now Foods, Whole Psyllium Husks, 16 oz (454 g) (vláknina Psyllium)

Ak pri objednávke zadáte kupón VNR422 dostanete jednorázovú zľavu 5 dolárov.
Viac o výhodách a lacnej doprave nájdete v článku Ako správne nakupovať výživové doplnky .

Zdielať článok:

Upozornenie:
Informácie, ktoré sú zverejnené na tejto stránke nie sú lekárskym odporúčaním. Poznatky a názory, ktoré tu prezentujem sú buď moje osobné alebo prevzaté od iných autorov. Ako autor tejto stránky neberiem na seba žiadnu zodpovednosť. Rozmýšľajte svojím zdravým a logickým rozumom a uvážte čo je pre Vás správne. Radšej sa pýtajte ako by ste mali urobiť nejakú hlúposť, zdravie máte predsa len jedno.
Ochrana osobných údajov

Stiahnuť a prezrieť: ochrana osobných údajov

Články - Zdravotné problémy
Aký je váš názor?
Donútila vás hľadať alternatívne riešenia nedôvera k dnešnej medicíne?
22%
65%
13%
Spolu: 583 hlasov
Náhodné články
irisdiagnostika
Helicobacter pylori

Baktéria, ktorá nám podáva informáciu, že máme nedostatok žalúdočnej kyseliny. Jej prejavy a liečenie.

irisdiagnostika
Problémy štítnej žľazy

Štítna žľaza a problémy s ňou spojené sú takmer vždy výsledkom veľkého deficitu jódu.

irisdiagnostika
Vysoký krvný tlak (hypertenzia)

Vysoký krvný tlak je spôsobený rôznymi príčinami. V článku sa dozviete ako vzniká a ako ho znížiť.